BOL U VRATU – simptomi, uzroci, dijagnoza, lečenje
Simptomi i uzroci
Pregled
Bol u vratu je česta pojava. Mišići vrata mogu biti napeti usled lošeg držanja – bilo da sedite ispred računara ili ste pogrbljeni za vašim radnim stolom. Osteoartritis je takođe uobičajeni uzrok bolova u vratu.
Retko, bol u vratu može biti izazvan nekim ozbiljnijim problemom. Potražite pomoć lekara ako vaš bol u vratu izaziva ukočenost ili gubitak snage u vašim rukama ili šakama, ili ako imate bol koji se preko ramena spušta na ruke.
Simptomi
Znaci ili simptomi uključuju:
- Bol koji se često pogoršava držanjem glave dugo na jednom mestu, bez pomeranja, kao što je slučaj kad vozite ili sedite za računarom
- Mišićna zategnutost ili spazam
- Smanjena pokretljivost vaše glave
- Glavobolja
Kada treba posetiti doktora
Najčešće se bol u vratu postepeno smanjuje kućnim lečenjem. Ako to nije slučaj, posetite vašeg lekara.
Potražite hitnu medicinsku pomoć ako je bol u vratu posledica povrede, kao što je slučaj sa nezgodom motornim vozilom, povrede prilikom skoka na glavu u vodu ili pad.
Potražite pomoć lekara ako je bol u vratu:
- Jak
- Traje više dana bez poboljšanja
- Spušta se niz ruku ili nogu
- Prati ga glavobolja, utrnulost, slabost ili mršavost
Uzroci
Vaš vrat je fleksibilan i podržava težinu vaše glave, tako da može biti osetljiv na povrede i uslove koje izazivaju bol i ograničavaju pokret. Uzroci za bol u vratu uključuju:
- Naprezanje mišića vrata. Previše radnih sati za računarom ili telefonom, često izaziva napetost mišića. Čak i manje stvari, kao što je čitanje u krevetu ili šktiputanje zubima mogu da izazovu naprezanje vrata.
- Pohaban zglob. Kao i ostali zglobovi u vašem telu, zglobovi u vratu imaju tendenciju da se habaju sa godinama. Osteoartritis izaziva oštećenje hrskavice između vaših kostiju (pršljenova). Vaše telo zatim formira osteofite koji utiču na pokretljivost zglobova i uzrokuju bol.
- Kompresija nerva. Diskus hernija ili osteofiti u vratnim pršljenovima mogu pritisnuti nerv koji se grana iz kičmene moždine.
- Povrede. Auto nesreće izazvane udarcem u zadnji deo automobila često dovode do povrede kada se glava naglo pomeri unazad pa unapred, naprežući meka tkiva u vratu.
- Određene bolesti, kao što su reumatoidni artritis, meningitis ili tumor, mogu izazvati bol u vratu.
Prevencija
Većina bolova u vratu je povezana sa lošim položajem kombinovano, u zavisnosti od godina starosti, sa držanjem i istrošenošću. Da biste sprečili bol u vratu, držite vašu glavu pravo iznad vaše kičme. Neke jednostavne promene u svakodnevnoj rutini mogu pomoći. Razmotrite sledeće:
- Koristite dobar stav i položaj tela. Kada stojite i sedite, uverite se da su vaša ramena u ravnoj liniji sa bokovima, i da su uši iznad vaših ramena.
- Koristite česte pauze. Ako duže putujete ili radite duže vreme za računarom, ustajte, krećite se i istegnite vrat i ramena.
- Podesite svoj sto, stolicu i računar tako da je monitor u nivou očiju. Kolena bi trebala biti nešto niža od bokova. Koristite stolice sa naslonom za ruke.
- Izbegavajte držanje telefona između uva i ramena. Umesto toga koristite slušalice ili zvučnik.
- Ako pušite, prestanite. Pušenje može dovesti do većeg rizika bola u vratu.
- Izbegavajte da nosite teške torbe preko ramena. Težina može da istegne vaš vrat.
- Spavajte u pravilnom položaju. Glava i vrat treba da budu poravnati sa telom. Koristite mali jastuk pod vratom. Pokušajte da spavate na leđima sa jastukom ispod kolena, koji će izravnati vaše leđne mišiće.
Dijagnoza
Vaš doktor će pogledati vašu medicinsku istoriju i utaditi test. Proveriće osećajnost, ukočenost i mišićnu slabost, kao i pokretljivost glave napred, nazad i bočno na stranu.
Snimanje
Vaš lekar će možda zatražiti snimak vrata kako bi dobio bolju sliku o uzroku bolova u vratu.
- Može otkriti područije na vratu gde vam nervi ili kičmena moždina mogu biti pritisnuti ostofitima ili drugim degenerativnim promenama na kostima.
- CT CT skeneri kombinuju rendgenske snimke uzete iz različitih pravaca, da bi se napravili detaljni pregledi unutrašnjih struktura vašeg vrata.
- MRI. MRI koristi radio talase i jako magnetno polje sa stvaranje detaljnih slika kostiju i mekih tkiva, uključujući kičmenu moždinu i nerve koji dolaze iz kičmene moždine.
Ostali testovi
- Elektromioneurografija (EMNG). Ako vaš doktor sumnja da vam bol u vratu može biti uzrokovan pritisnutim nervom, može se predložiti EMNG. To podrazumeva umetanje finih igala kroz kožu u mišić i izvođenje testova za merenje brzine provodljivosti nerva kako bi se utvrdilo da li određeni nervi funkcionišu ispravno.
- Analiza krvi. Analiza krvi može ponekad pružiti dokaz o inflamatornim ili zaraznim uslovima koji mogu izazvati ili doprineti bolu u vratu.
Lečenje
Najčešći oblici blagog do umerenog bola u vratu obično dobro reaguju na povećanu pažnju i kućnu negu u toku od dve do tri nedelje. Ako bol u vratu i dalje ostane, vaš lekar može predložiti i druge vrste lečenja.
Lekovi
Lekar vam može prepisati jači lek protiv bolova, kao i mišićne relaksante i triciklične antidepresive za umanjenje bola.
Terapija
- Fizikalna terapija. Fizioterapeut može da vas nauči pravilnom držanju i položaju tela, vežbe za jačanje vrata, kao i korišćenju toplih i hladnih obloga, električnu stimulaciju i druge mere kako biste olakšali bol i sprečili vraćanje.
- Transkutana električna nervna stimulacija (TENS). Elektrode postavljene na kožu u blizini bolnih područja isporučuju sitne električne impulse koje mogu umanjiti bol.
- Dekompresija. Dekompresija nežno isteže vaš vrat, i može da pruži olakšanje i umanjenje bola, naročito ako je bol uzrokovan iritacijom korena nerva. https://www.boloviuledjima.rs/proizvod-kategorija/proizvodi/kragna-za-vrat-sa-vazdusnom-dekompresijom/
- Kratkoročna imobilizacija. Kragne za vrat koje pružaju podršku vašem vratu, takođe mogu ublažiti bol i dovesti do olakšanja.
Hiruške i druge procedure
- Steroidne injekcije. Vaš lekar vam može dati kortikosteroidne injekcije blizu korena nerva, kako bi vam umanjio bol.
- Hirurgija. Retko je potrebna za bol u vratu, operacija mi mogla da bude opcija za ublažavanje kompresije korena nerva ili kičmene moždine.
Način života i kućno lečenje
Mere samopomoći koje možete pokušati da ublažite bol u vratu uključuju:
- Lekovi koje možete nabaviti u apoteci protiv bolova kao što su ibuprofen ili naproksen.
- Naizmenična toplota i hladnoća. Smanjite upalu korišćenjem hladnih obloga, do 20 minuta nekoliko puta dnevno. Ili zamenite hladne sa toplim oblogama.
- Kućne vežbe. Počnite svakodnevno nežno istezanje vrata i ramena, kada vas prođe najintezivniji bol. Nežno nagnite, savijte i rotirajte vrat. Ugrejte vrat i leđa pre nego što počnete sa istezanjem. Lekar ili fizioterapeut vam može pokazati vežbe.
Alternativna medicina
Porazgovarajte sa vašim doktorom i o alternativnim tretmanima za bol u vratu. Doktor vam može predočiti prednosti i rizike. Alternativni tretmani uključuju:
- Akupunktura. Akupunktura podrazumeva umetanje tankih igala u različite tačke na vašem telu.
- Kiropraktika. Izvodi se uglavnom na kičmi, primenjujući kontrolisanu, naglu silu na zglob. Tretman kiropraktike na vratu može pružiti kratkotrajno olakšanje bola.
- Masaža. Tokom masaže, maser svojim rukama masira mišiće u vratu, i tako ih opušta i ublažuje bol i ukočenost.